Kiderült, hogy az orangutánok rokona volt egy óriási főemlős

Évmilliókkal ezelőtt egy hatalmas főemlős élt Délkelet-Ázsia területén.

Szakértők egy csoportja egy közel 2 millió éves fogzománcban található fehérjék alapján helyezte el a hatalmas fajt a főemlősök családfáján – számol be a Live Science. A Gigantopithecus blacki 3 méteres magasságával és mintegy 600 kilogrammos tömegével igazi óriás volt, ugyanakkor csak kevés és töredékes maradványai kerültek elő. Éppen ezért eddig a kutatók nem tudták pontosan, hogy az állat milyen rokoni kapcsolatban állt a többi emberszabásúval.

A problémát az jelenti, hogy a meleg, nedves éghajlaton ilyen ősi leletekben ritkán marad eg jól használható DNS. Enrico Cappellini, a Koppenhágai Egyetem munkatársa és csapata ugyanakkor olyan módszert dolgozott ki, amellyel rekonstruálhatták a fokzománcban lévő fehérjeszekvenciákat.
A szakértők az adatokat modern emberszabásúak információival vetették egybe. Cappelliniék azt feltételezik, hogy minél kevesebb az eltérés fehérjeszekvenciák között, annál közelebbi a rokonság a két faj között.
A csapat arra jutott, hogy a Gigantopithecus blacki a csimpánztól és a bonobótól eltérően nem állt közel az emberhez, ehelyett inkább az orangutánra hasonlított. A két faj evolúciós ága mintegy 12-10 millió éve különülhetett el.
A kutatók bíznak benne, hogy új módszerüket más kövületek tanulmányozásához is fel lehet majd használni.