Meteoritevő mikrobát találtak

A szakértők korábban is tudták, hogy a Metallosphaera sedula ásványokat fogyaszt.

A baktériumszerű archea meteoritkedvelő viselkedésének felfedezése segíthet jobban megérteni, hogy a korai élet hogyan juthatott táplálékhoz az űrből – írja a ScienceAlert. Egyes szakértők úgy vélik, hogy a földi élet nem alakulhatott volna ki meteoritok nélkül, Tetyana Milojevic, a Bécsi Egyetem munkatársa és kollégái ezért döntöttek úgy, hogy megpróbálnak meteoritevő mikrobákat azonosítani.
A kutatók a Metallosphaera sedulát kezdték el vizsgálni, melyről már korábban kimutatták, hogy képes életben maradni a marsi talajban. Az elemzések már azt is felfedték, hogy az archeának különös ízlése van, többek közt a piritet is elfogyasztja.
A szakértők a 2000-ben azonosított, NWA 1172 jelű meteorit anyagát használták mintának. A meteorit nemcsak sok fémet tartalmaz, de porózus is, ez pedig elősegítheti a mikroorganizmusok táplálkozását.
Az archeákat steril meteoritdarabok, illetve elkevert minták mellé helyezték. Az eredmények alapján a Metallosphaera sedula a keverékekben sokkal jobban érezte magát. A szakértők a vizsgálat során olyan egyedi nyomokat is kimutattak, melyek a későbbiekben segíthetnek az idegen élet jeleinek azonosításában.