Genetikailag módosított egerek érkeznek a Nemzetközi Űrállomásra

A SpaceX űrhajóján különleges rakomány indult az űrállomásra.

2019. december 5-én indult útnak az a Dragon kapszula a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS), az űrhajón genetikailag módosított egerek is utaznak – írja a CNN. A nonprofit Jackson Laboratóriumban úgy szabták át az állatok genetikáját, hogy azzal növelni tudják az élőlények izommennyiségét.
A Nemzetközi Űrállomás környezete különleges laboratóriumot jelent a szakértőknek, ahol példátlan kísérleteket hajthatnak végre. Az egereket például azzal a céllal juttatják fel, hogy jobban megvizsgálhassák az űr izom- és csontgyengítő hatásait. Az űregerek szervezetében nem termelődik a miosztatin. Ez a fehérje kulcsszerepet tölt be az izomnövekedés korlátozásában. A genetikai átalakítás miatt a példányok vázizomzata kétszerese a többi egerének. Az ISS-re normál, kezelésen nem átesett egereket is utaznak. Ezeknek az élőlényeknek olyan készítményt fognak adni, amely gátolja a protein termelődését.
A hosszú távú űrutazás hatásait még mindig nem ismerjük tökéletesen, az viszont biztos, hogy a mikrogravitáció gyengíti a csontokat és az izomzatot. A kutatók egyik fő feladata így az, hogy megoldást találjanak erre a problémára.