Óriási völgy fekszik Grönland mélyén

A szakértők szerint a völgyet az olvadékvíz alakíthatta ki.

Christopher Chambers, a Hokkaidói Egyetem szakértője és kollégái korábbi, Grönland középső régiójában, légi felmérések során radarral készült vizsgálatokat elemeztek – írja a Live Science. A csapat egy hatalmas, mintegy 1600 kilométer hosszú völgyet mutatott ki a jégtakaró alatt.
A vizsgálatok nem fedték le a feltételezett teljes völgyet, így az egyes felmért szakaszait alapul véve a közelmúltban szimulációkat futtattak, hogy jobban megértsék a formáció szerkezetét. Az adatok alapján a völgy alja mintegy 300 méterrel a jégréteg alja alatt húzódik, vagyis ennyire mélyed az alapkőzetbe. A szakértők szerint a völgy túl nagy ahhoz, kizárható, hogy magától jelent meg. A csapat arra gyanakszik, hogy aktív erózió vagy üledék-lerakódás áll a háttérben. A legvalószínűbb, hogy a völgyet az olvadékvízből létrejövő rejtett folyó hozta létre, a grönlandi jégtakaró kialakulásával egyidejűleg.
A szimulációk alapján a helyi jégből elegendő víz távozhat a kőzet formálásához. A Grönland közepén induló és északra, a Petermann-fjordnál végződő völgyben a folyó óriási távolságra szállíthatja a vizet. Chambersék a víztömeget Sötét-folyónak nevezték el, így utalva rejtettségére.
A kutatók szerint a folyó nagyon ingadozó lehet, jelentősebb olvadások során viszont kifejezetten sok vizet szállíthat. A csapat úgy véli, hogy a folyó a völgy teljes hosszában megtalálható a formáció fenekén.