Több mint félmilliárd éves nyomkövületeket fedeztek fel


Szenzációs bejelentésről olvashatunk a rangos Nature által publikált tanulmányban: kínai paleontológusok az eddig ismert legrégebbi, körülbelül 550 millió éves nyomkövületekre bukkantak rá.
A szakértők Hupej tartomány területén tárták fel a felbecsülhetetlen értékű nyomfosszíliákat. A leletanyag bolygónk történetének egyik korai szakaszából, a máig rendkívül rejtélyes ediacara időszakból származik. A harmincöt Yilingia spiciformis-példány testének lágy lenyomatán kívül az is tisztán kivehető, ahogy ezek a fura őslények utat vájtak maguknak a sekély tenger aljzatában.
Nehezen határozható meg, mégis miféle teremtményekről beszélhetünk pontosan ebben az esetben. Közel harminc centiméter hosszú testük szelvényezett volt, a kutatók csak a kezdetleges fejet, valamint a farki részt tudták valamelyest elkülöníteni a többi szegmenstől. Míg néhányan a gyűrűsférgek közé sorolják őket, addig mások az ízeltlábúak lehetséges elődeit látják bennük.
Bár a rokoni kapcsolatok egyelőre tisztázatlanok maradtak, a tudósoknak nincs okuk panaszkodni, hiszen egyebek mellett ez a felfedezés szolgálhat bizonyítékul arra az elméletre, miszerint a kétoldali (bilaterális) szimmetriával rendelkező állatok első képviselői jóval az úgynevezett kambriumi robbanás előtt kifejlődhettek.
Írta: Fejes Valentin