Mi történik, ha a diákok döntenek a tanítás kezdéséről?

Németországban egy iskola különös rendszert vezetett be, hogy pihentebbek legyenek a tanulók.

Az egyik alsdorfi középiskolában a 10-dikes, 11-dikes és 12-dikes diákok választhatnak, hogy az órák 8:00-kor vagy 8:50-kor kezdődjenek – írja a ScienceAlert. Amennyiben a fiatalok a későbbi kezdés mellett döntenek, egyedül kell behozniuk a lemaradásukat.
Till Roenneberg, a bajorországi Lajos-Miksa Egyetem munkatársa csapatával kilenc héten át elemezte a rendszer hatásait. A szakértők a vizsgálatban a diákokkal kérdőíveket töltettek ki.
A kutatás meglepő eredményeket hozott. Az adatok alapján a diákok csupán az esetek 39 százalékában döntöttek a 8:50-es kezdés mellett, tehát egy héten nagyjából kétszer. Ami ennél is figyelemreméltóbb volt: a fiatalok 97 százaléka a későbbi kezdéssel átlagosan 1,1 órával aludt többet.
Ez kifejezetten fontos eredmény, hiszen sokan azért nem támogatják a későbbi tanítást, mert úgy vélik, hogy ez csak éjszakázásra ösztönzi a tinédzsereket. Bár a tanulmány eredményei a diákok állításain alapulnak, mégis cáfolhatja ezt a nézőpontot.
Napjainkban a kialvatlanság egyre nagyobb problémát jelent, és éppen a tinédzserek a leginkább érintettetek. Nem csoda, hogy világszerte egyre több iskola kísérletezik a tanítás megkezdésének csúsztatásával, az alsdorfi középiskola azonban a választás lehetőségével egyedi rendszert hozott létre.