Agyonütötték, majd mumifikálták a krokodilt az ókori egyiptomiak
A montpellieri Paul Valéry Egyetem munkatársa, Stéphanie M. Porcier egy körülbelül 2300 éves, valamikor a 19. században talált krokodilmúmiát vizsgált meg alaposabban kollégáival karöltve.
A kutatócsapat úgynevezett szinkrotronok alkalmazásával lebbentette fel a fátylat a ragadozó hüllő maradványának titkairól.
A nagy teljesítményű berendezéseknek köszönhetően a tudósok anélkül tanulmányozhatták a különleges leletet (ami egyébként a lyoni Musée des Confluences gyűjteményének részét képezi), hogy bármiféle kárt tettek volna abban. A múmia feltehetően Szobeknek, a krokodilfejű termékenységistennek szánt áldozat lehetett, akit többek között a felső-egyiptomi Kom Ombo városának lakói imádtak.
A tapasztalt vadászok gyorsan végezhettek a szerencsétlenül járt húsevővel, koponyáját valószínűleg egyetlen bunkósbottal mért csapással zúzták be. Az alig egyméteres fiatal hím három-, esetleg négyéves korában pusztulhatott el. Gyomrának környékén gyík- vagy kígyótojások töredékeit, halakat, különböző ízeltlábúakat, valamint egy kisebb rágcsáló csontjait fedezték fel: ezek minden kétséget kizáróan az állat utolsó vacsorájáról árulkodnak.
A ritkaságszámba menő esetről összeállított tanulmány eredményeit a Journal of Archaeological Sciences régészeti folyóirat tette közzé.
Írta: Fejes Valentin