Rekordot döntött egy amerikai űrhajósnő
Egyik űrhajósnő sem tartózkodott egyhuzamban annyi ideig az űrben, mint az amerikai Christina Koch.
2019. december 28-án új csúcsot állított fel az amerikai Christina Koch – számol be a Los Angeles Times. Egyik űrhajósnő sem vett részt olyan hosszú űrrepülésen, mint az asztronauta, aki a hétvégén átlépte a 288 napos határt. A tervek alapján Koch még mintegy két hónapot fog eltölteni a Nemzetközi Űrállomáson (ISS).
A 40 éves villamosmérnök március 14-én érkezett meg az állomásra. Az asztronauta az ISS korábbi parancsnokának, Peggy Whitsonnak a csúcsát döntötte meg, aki 2016-2017-ben dolgozott az űrállomáson.
Koch 328 napot, azaz megközelítőleg 11 hónapot tölthet el az űrben. Egy-egy űrhajós missziója általában fél évig tart, áprilisban azonban a NASA bejelentette, hogy 2020 februárjáig meghosszabbítják az asztronauta küldetését. Az Egyesült Államok leghosszabb űrrepülése Scott Kellyhez kötődik, aki 2015-2016-ban 340 napon át tartózkodott az ISS-en.
Koch missziója segíthet a NASA-nak jobban megérteni, hogy miként hat az emberi szervezetre a hosszabb űrutazás. Ennek felmérése kiemelten fontos, amennyiben az űrhivatal embereket akar küldeni a Marsra.
Nem ez az első űrtörténelmi esemény Koch küldetése során. Az asztronauta októberben becsatlakozott az első olyan űrsétába, amelyben csak nők vettek részt.