Vérröggel kezeltek egy asztronautát az űrben
Hiába a szigorú orvosi szűrés, a NASA egyik, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) missziót teljesítő űrhajósánál vérrög alakult ki.
Bár az űrhajósok mindig remek egészségi állapotban indulnak útra az ISS-re, bizonyos esetekben az extrém környezet hatására így is megbetegedhetnek. Ez történt a NASA egyik asztronautájával is, aki két hónapot töltött el az űrben, amikor vérrögöt találtak szervezetében – írja a BGR. A szakértők szerint a vérrög a mikrogravitáció miatt alakult ki.
Az érintett űrhajós küldetéséből még egy hónap lett volna hátra, a NASA végül a földi orvosokhoz fordult segítségért. A NASA az Egyesült Államok legjobbjai közül választotta Stephan Mollt, az Észak-Karolinai Egyetem szakértőjére, aki kifejezetten a vérrögökre specializálódott.
A legfontosabb kérdés az volt, hogy szedessenek-e vérhígítót az asztronautával, hogy elkerüljék a vérrög leválását. Ha egyszer leszakad, képes nagy távot megtenni a testben, és akár végzetes tüdőembóliát is okozhat. A dilemmát az jelentette, hogy a vérhígító növelheti a vérzés kockázatát, ami az űrben, megfelelő felszerelés hiányában szintén komoly problémával járhat.
Moll és a meg nem nevezett űrhajós végül a vérhígító mellett döntöttek, ami jó választásnak bizonyult. A gyógyszer szedését négy nappal a Földe való visszatérése előtt fejezte be, hogy szervezete kibírja a hazatéréssel járó stresszt.
A szakértők szerint az eset fontos lehet a hosszú távú űrutazásokra való felkészülésben. Ha a mikrogravitáció már ilyen, viszonylag rövid misszió alatt is vérrögöt okozhat, egy hosszabb küldetés alatt még veszélyesebb lehet.