Ősi becsapódás nyomát fedezték fel
A földtörténet egyik legnagyobb meteoritja 790 ezer éve csapódott be, az ütközés helyét azonban ez idáig nem sikerült megtalálni.
Egy új kutatás szerint a kráter a laoszi Bolaven-fennsíkon található egy vastag lávaréteg alatt – írja a CNN. Az objektum a becslések alapján 2 kilométer széles lehetett, ütközése után pedig a törmelék Ázsia, Ausztrália és az Antarktisz egy részét is betakarta.
A becsapódás emlékét meteoritüvegek, úgynevezett tektitek őrzik. Ezek a kőzetek a földi anyagokból jönnek létre a szélsőségesen erős ütközések hőjétől. Kerry Sieh, a Szingapúri Földfigyelő Központ munkatársa és a csapat tagja szerint a 790 ezer évvel ezelőtti meteorit olyan sebességgel és erővel érkezett, hogy jelentős mennyiségű hőt szabadított fel.
Szétszóródott tektikek különböző becsapódásokból maradtak fenn, összetételük elemzése pedig segíthet megérteni eredetüket. A Kínától Dél-Ausztráliáig terjedő tektikmezőn azonban nehéz lokalizálni az ütközéseket.
Az évek során sok csapat próbálta meg feltárni a 790 ezer éves becsapódás helyét, sikertelenül. Az új elemzésben számos különböző területről származó bizonyítékot vetettek össze, hogy megtalálják a krátert. A kutatók a tektikek fizikája mellett többek közt a helyi gravitációs eltéréseket is tanulmányozták.
A rejtett kráter a számítások alapján elnyújtott, 13 kilométer széles és 17 kilométer hosszú. A szakértők következő célja az, hogy fúrást végezzenek a területen, hogy igazolhassák elméletüket.