Második női űrséta az ISS-en
2020. január 15-én reggel kezdték meg a történelem második női űrsétáját a Nemzetközi Űrállomáson (ISS).
Jessica Meir és Christina Koch, a NASA asztronautái magyar idő szerint szerda délután kezdték meg közös űrsétájukat – írja a CNN. Ez a második alkalom, amikor csak nők vesznek részt a külső munkálatokon. A két űrhajós az ISS külsején cserél ki néhány akkumulátort.
Meir és Koch voltak azok, akik 2019 októberében végrehajtották az első hasonló űrsétát. A műveletet eredetileg 2019 elejére tervezték, ekkor azonban nem volt elég megfelelő méretű űrruha a helyszínen.
A mostani művelet nem volt zökkenőmentes, Koch sisakján a kamera- és fényrendszer kábele ugyanis kilazult. Az asztronauta eleinte igyekezett megigazítani, de végül időpocsékolásnak ítélte a próbálkozást. Az űrhajós ekkor a misszió parancsnokától kérdezte meg, hogy folytassa-e a sétát, aki engedélyezte a munka befejezését. Az eset miatt félórát csúsztak a feladat befejezésével.
Meir és Kock a régi nikkel-hidrogén akkumulátorokat cserélte újabb, lítiumionos berendezésekre. Az űrállomásnál ugyanakkor egy másik fontos munkafolyamat is zajlik. Ha minden a tervek szerint halad, az ISS-en, 2020. január 25-én fejezik be az Alpha Magnetic Spectrometer’s (AMS) telepítését. A műszer feladata a sötét anyag és az antianyag keresése lesz.