Növekszik egyes ázsiai országok ereje a tudományok terén
Az Egyesült Államok Tudományos Alapja (NSF) kiadta az amerikai tudomány és műszaki tudományok állapotáról szóló idei jelentését.
Az NSF szerint a 21. század kezdete óta a komoly befektetések miatt több, főleg kelet- és délkelet ázsiai ország is jelentős előrelépéseket ért el a tudományos és műszaki (T+M) területeken. Az NSF szakértői úgy vélik, ezek az államok mind az amerikai mintát követték a felzárkózásban.
Diane Souvaine, a szervezet vezetője szerint a T+M globális fejlődése jó hatással van az emberiségre, ugyanakkor azt is jelenti, hogy az Egyesült Államoknak kihívói akadnak. Az NSF jelentésében külön kiemelték, hogy Amerikában az iskolai tudományos és matematikai tesztek közepes és stagnáló eredményeket mutatnak, a külföldi diákok pedig egyre kisebb arányban választják az államokat. Igaz, még így is Amerika a legnépszerűbb ország, továbbtanulási szempontból.
A kutatás-fejlesztésre (K+F) fordított globális részesedés amerikai hányada, 2000 és 2017 között, 37-ről 25 százalékra zuhant. Az Egyesült Államokban a magánszféra jelenti a K+F fő támogatóját, a szövetségi kormány pedig egyre kisebb részt vállal. A szakértők szerint ez azért problémás, mert igazán csak az állam tud hosszú távú stratégiát kidolgozni.
A K+F szektorban az utóbbi időkben több ország is komoly előrelépéseket ért el. Az élen Kína jár, amely a 2000 óta tapasztalt globális növekedést mintegy harmadáért felelős.