Ősi vírusokat találtak a tibeti gleccserekben
A Tibeti-fennsík északnyugati részén fekvő gleccserek 15 ezer éve őrzik a különös mikroorganizmusokat.
A szakértők két jégmagot vizsgálva 28, korábban ismeretlen víruscsoportra bukkantak – számol be a Live Science. A kutatók bíznak benne, hogy a mikroorganizmusok vizsgálatával jobban megérthetik, hogy az idők során a különböző környezetekben és klímákon milyen vírusok voltak megtalálhatóak.
A Zhi-Ping Zhong, a Nebraskai Egyetem munkatársa által vezetett csapat szerint a legrosszabb forgatókönyv az, hogy az olvadással veszélyes vírusok is felszabadulnak. Éppen ezért a cél az, hogy minél alaposabban megismerjék a most feltárt mikroorganizmusokat.
A jégmagok virológiájának elemzése nem egyszerű, hiszen a minták könnyedén beszennyeződhetnek. A szakértők egy 1992-ben és egy 2015-ben begyűjtött jégdarabot tanulmányoztak. A minták külseje már szennyezett volt, belsejüket azonban megfelelő előkészítéssel meg tudták vizsgálni.
Az elemzés során 33 vírusnemzetséget mutattak ki, ezek közül 28 volt ismeretlen. A kutatók szerint a két jégmagban igen eltérőek voltak a mikroorganizmusok, ami klimatikus eltérésekre utal.
A szakértők úgy gondolják, hogy a globális felmelegedés hatására világszerte egyre több elfeledett vírus fog kiszabadulni a hó és a jég fogságából. Elképzelhető, hogy a folyamat hatására akár rég eltűnt kórokozók is aktívvá válnak.