Tesztelték az új holdprogram leendő leszállási technológiáját
Míg itthon, a Földön a GPS-alapú navigáció a jelenlegi legpontosabb, a Holdon ez nem áll rendelkezésre, így más megoldás szükséges a precíz landoláshoz.
A NASA Langley Kutatóközpontja fejleszti azt a lézerfény alapú navigációs rendszert, amelyet a Holdra szállás során a landolásnál majd alkalmazni fognak a NASA űrhajói. Az NDL (Navigációs Doppler Lidar) nevű eszköznek kell majd megállapítania az űrhajó pontos helyzetét és sebességét a felszín egyes pontjaihoz viszonyítva. Ez egy elektronikát tartalmazó dobozból, az ebből induló száloptikás vezetékekből és három távcsőből álló rendszer. A lézerfény a távcsövekből indul a felszín felé, majd a visszaverődése oda is érkezik vissza. Az elv hasonló ahhoz, mint az autók tolatóradarja, de itt rádióhullám helyett lézerfény visszaverődését mérve számítható ki a jármű helyzete és elmozdulása a Hold felszínéhez képest.
A műszer mérnöki tesztjét nemrégiben hajtották végre a virginiai Langley Légibázis egyik kifutópályáján, ahová a kitelepült tervezőmérnök csapat telepítette az NDL rendszert. A tesztelés során a teherautó a kifutópályán haladt, és közben a kiszemelt, a kifutópályától pár száz méterre lévő ponton felállított műszer mérte pontosan a mozgó jármű távolságát, sebességét.
„A teszt igen fontos lépés volt” – magyarázta Farzin Amzajerdian, az NDL rendszer vezető kutatója – „nagyjából 4 km lehet az a maximális távolság, amelyet földi körülmények közt vizsgálni tudunk, s a mostani tesztünk igazolta ezt. Mivel a Holdnak nincs légköre, ott ez a távolság a földi duplája lesz majd.”
A landoláskor eddig használt hagyományos radaros pozicionáláshoz képest a lézer mintegy 3-4 nagyságrenddel magasabb frekvenciát használ a mérésekhez. „Ennek köszönhetően a távolság- és sebességmérés is sokkal pontosabb lesz, ráadásul maga a műszer mérete és energiaigénye csak fele akkora, mint a hasonló, ám radaros megoldásé” – tette hozzá az NDL fejlesztő csapatának vezető mérnöke, Glenn Hines.
Ugyan a mostani műszer csak tesztekre szolgált, ám a Langley a következő években több műszeres egységet is épít majd a NASA Hold-küdetései számára.