Balesetveszély az űrben

Igen közel kerül egymáshoz két műhold 2020. január 30-án, ha összeütköznének a Földre nem, de a többi űreszközre veszélyt jelenthet a baleset.

A LeoLabs űrszemét-megfigyelő csoport adatai alapján 2020. január 30-án, 00:39-kor fogja megközelíteni egymást két régi műhold – számol be a ScienceAlert. A mintegy 1000 kilogrammos IRAS-t 1983-ban, míg a 4,5 kilogrammos GGSE-4-et 1967-ben bocsátották fel.
Mindkét űreszköz régen befejezte misszióját, és már irányíthatatlanok. Alice Gorman, a Flinders Egyetem űrrégésze szerint normál esetben a műholdaknál 60 kilométeres megközelítés esetén is kitérő manővereket végeznek, a két szerkezet viszont ennél jóval közelebb, 15-30 méterre lesz egymástól. „Rendkívül közeli elhaladásról van tehát szó” – mondta a szakember.
A LeoLabs becslései alapján egy a százhoz eséllyel ütközhetnek a műholdak. Ha a becsapódás megtörténik, a nagyobb űreszköz kisebb sérüléseket szenvedhet, míg a kisebb teljesen megsemmisülhet. A kialakuló törmelék a Földet bizonyosan nem érik el, hiszen a darabkák túl kicsik lesznek ahhoz, hogy átjussanak a légkörön. A törmelék ugyanakkor a többi űreszközre veszélyt jelenthet.
A Föld körül rengeteg régi műhold, illetve űrszemét kering. Mivel a számuk egyre növekszik, az ütközésekre is egyre nagyobb az esély. A szakértők úgy gondolják, hogy napjainkra az űrtörmelék komoly problémává vált, amely jelentős fenyegetést jelent az újabb űreszközökre. Az Európai Űrügynökség 2025-ban tervez megindítani egy tisztító missziót.