Újabb rekordot döntött a NASA űrszondája
2020. január 29-én negyedik alkalommal közelítette meg a Napot a Parker Solar Probe.
Magyar idő szerint szerda reggel az űrszonda 18,6 millió kilométerre közelítette meg csillagunkat, ez 5 millió kilométerrel közelebbi, mint korábbi rekordja – számol be a Space.com. A Parker Solar Probe előtt egyetlen űreszköz sem került ennyire közel a Naphoz, az előző csúcsot a Helios-2 állította fel 1976-ban 43 millió kilométerrel.
A Parker Solar Probe rekordját rövid időn belül más űrszonda nem döntheti meg, február 7-én azonban az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA egy újabb napfigyelő űreszközt bocsát fel. Ez lesz a Solar Orbiter, ami a Parker Solar Probe számára nem látható pólusokat vizsgálja majd.
A két űrszonda más-más műszereket szállít, de így is gyűjteni fognak olyan adatokat, amelyeket a szakértők képesek lesznek összevetni. A missziókkal a kutatók többek közt azt akarják felderíteni, hogy a csillag külső atmoszférája miért jóval forróbb, mint a látható felszíne, illetve hogy a napszél anyaga hogyan tud felgyorsulni.
A Parker Solar Probe 2020. június 7-én lesz ismét perihéliumján, azaz pályáján ekkor jár újra a legközelebb a Naphoz. 2025-ig a szonda összesen 24 alkalommal fogja megközelíteni a csillagunkat, minden egyes elrepülésnél értékes adatokat gyűjt majd be. Az első három manőver 2018-ban és 2019-ben történt.