Különleges északi fényt figyeltek meg amatőr kutatók
Egy amatőrök és hivatásosok közötti együttműködésnek köszönhetően született meg a felfedezés.
A közelmúltban leírt új északi fényre a szakértők dűnékként hivatkoznak – írja a Gizmodo. A hullámzó, zöldes fények a felső atmoszférában alakulnak ki, megjelenésük hátterében pedig valószínűleg egy egyelőre ismeretlen fizikai folyamat áll.
Minna Palmroth, a Helsinki Egyetem munkatársa csapatával elsőként mutatta be a jelenséget, de a felfedezés nem születhetett volna meg az amatőrök segítsége nélkül. Palmroth 2018-ban kezdett el dolgozni egy északi fényekről szóló kézikönyvön. A kötet alapját egy Facebook-csoport jelentette, ahol a sarkifény-rajongók számoltak be észleléseikről.
Az amatőrök felhívták a figyelmet, hogy egy típust nem kategorizáltak a szakértők, az adott fényt dűnéknek hívták. Palmrothék végül a csoport tagjainak képeit és adatait felhasználva tudták azonosítani az új típust, amely egyik korábban leírt északi fényre sem hasonlít. Viszonylag ritka, hogy a kutatók új sarki fényeket fedezzenek fel.
Sarki fények akkor alakulnak ki, amikor a Napból érkező töltött részecskék interakcióba lépnek az ionoszféra gázaival. A nitrogén kék és lilás, míg az oxigén zöld és vörös színeket hoz létre.
A dűnékről készült 2018. októberi felvétel alapján a jelenség 100 kilométeres magasságban jön létre, a fodrozódásokat pedig 45 kilométer választja el. A fényt a mezoszférában és az alatta lévő mezopauzában örökítették meg, ezeket a régiókat kifejezetten nehéz tanulmányozni. A kutatók úgy vélik, hogy a jelenség az oxigén sűrűségének növekedése miatt alakul ki.