Éjszaka működő napelemek
Egy korábbi mérnöki ötlet merész továbbgondolásával született meg az elv, és készülnek a prototípusok.
Mi lenne, ha a napelemek éjszaka működnének? A kérdést nem viccnek szánta Jeremy Munday, a Kaliforniai Egyetem Davis-i kampuszának Elektro- és Számítástechnikai Mérnöki Karának kutatója. Úgy véli, hogy egy egészen speciális fotovoltaikus cella képes volna éjszaka négyzetméterenként 50W elektromos áramot generálni, ez a negyede annak, amit nappali fényben egy normál napelem képes leadni, számolt be róla az egyetem híroldala.
Munday olyan éjjeli napelemek prototípusain dolgozik, amelyek erre a nem túl nagy mennyiségű energia előállítására képesek, s kutatótársával, Tristan Depp-pel az eszköz hatékonyságának növelését tűzték ki célul. A munkájukról az AC Photonics szakfolyóiratban számoltak be részletesen.
A „fordított napelem” hasonló elven működik, mint a normál, azonban az éjszaka kisugárzó hőt használja energia nyerésére. Minden tárgy, ami nappal a besugárzás során felmelegedett, éjszaka adja vissza az elnyelt hő egy részét, infravörös sugárzás formájában. Hosszú ideje használja hűtésre ezt a jelenséget az emberiség, s az egyes gépek működése során keletkező hulladékhőt is hasznosítják úgynevezett termoradiatív cellák segítségével. Az ötlet az volt, ha egy ilyen eszközt meleg helyre raknának ki s az égre irányítanánk, így a világűr felé tudna kisugározni infravörös tartományban, mivel melegebb, mint a világűr.
Míg a szokványos napelemek a napfény elnyelése során kialakuló feszültség révén állítanak elő energiát, a fordított napelem a kisugárzás során kialakuló feszültséget használja, bár az áram fordított irányban folyik, de ettől még folyik. „Más anyagokat kell felhasználni, de a fizikai alapelv azonos a normál napelemekével” – magyarázta Munday. Persze az eszköz nappal is működőképes, ha megoldható az, hogy a beérkező napsugárzástól védjék. Viszont, mivel elvileg éjjel-nappal működhet egy ilyen napelem, ez arra is alkalmas lehet, hogy az energiahálózat éjjeli és nappali időszaka közt egyensúlyt teremtsen.