Nagy felbontású kép készült a Napról
A felvételen még a 30 kilométer széles struktúrák is jól kivehetőek.
Bemutatták a hawaii Daniel K Inouye Solar Telescope (DKIST) Napról készült, nagy felbontású képeit – számol be a BBC. A felvételeken még az 1,4 millió kilométer átmérőjű csillag 30 kilométeres részletei is jól láthatóak.
A fotón a sejtszerű struktúrák egy-egy nagyjából Texas méretű területet jelölnek, ahol forró plazma kavarog. A világosabb részeken a csillag anyaga kiemelkedik, míg a sötétebb területeken a plazma éppen kihűl és leereszkedik.
A 4 méter átmérőjű tükörrel ellátott DKIST a közelmúltban kezdett el üzemelni. A távcső a Napot vizsgálja, a szakértők pedig bíznak benne, hogy adatainak köszönhetően pontosabban megjósolhatják majd a napkitöréseket. Ez azért lenne fontos, mert a komolyabb napviharok veszélyt jelenthetnek a műholdakra, az űrhajósokra és akár a földi elektronikai rendszerekre is.
Matt Mountain, a DKIST-t irányító Csillagászati Egyetemek Szövetségének munkatársa szerint az űridőjárás-előrejelzés legalább 50 évvel van lemaradva az földihez képest. Ahhoz, hogy a szakértők jobban felkészüljenek a napkitörésekre, először magát a csillagot kell alaposabban megérteniük, ehhez pedig a DKIST, illetve a tervek szerint 2020. február 7-én induló Solar Orbiter űrszonda remek eszközök lesznek.