A cigarettacsikkek láthatatlan emissziója
Egy új tanulmány alapján a csikkek elnyomásuk után is veszélyesek lehetnek.
Dustin Poppendieck, az Amerikai Szabványügyi és Technológiai Intézet munkatársa kollégáival 2100 elnyomott csikket vizsgált – írja a ScienceAlert. Az adatok alapján az első 24 órában egy csikk egy égő cigaretta nikotin-kibocsátásának 14 százalékát állítja elő, de még napokkal később is mérhető az emissziója.
Poppendieck szerint az eredmények meglepőek, hiszen jelentős kibocsátásról van szó. A kutató úgy gondolja, hogy a csikkek zárt térben, például egy autóban vagy szobában tárolva hosszú időn át jelenthetnek veszélyt a szervezetre.
A csapat egy tárolóban helyezte el a csikkeket, majd 8, a dohányfüstre jellemző vegyület arányát mérte fel a konténerben. Az anyagok közül 4-ről gondolják úgy, hogy egészségkárosítóak. A szakértők arra jutottak, hogy amikor magasabb volt a tároló hőmérséklete, a csikkek több vegyületet bocsátottak ki.
Az adatok azt bizonyítják, hogy a nem megfelelően tárolt kialudt cigaretták nem csak a dohányzókat fenyegetik. Poppendieckkék tanulmányukban kiemelték, hogy elemzésükben egyetlen gyártó termékét használták, ezért további márkákat is érdemes lesz bevonni a későbbi vizsgálatokba.
Napjainkban világszerte évente mintegy 5 billió (1012) cigarettát szívnak el, a csikkek jelentős részétől pedig nem megfelelő módon szabadulnak meg. Mivel a csikkek nem bomlanak le, eldobásuk a környezetet is szennyezi.