Még mindig nem tudni, hogyan terjedt emberre a koronavírus
A járványban már több mint 81 ezer ember betegedett meg.
A szakértők úgy gondolják, hogy az új típusú koronavírus közvetlen őse denevéreket fertőzött. Idővel azonban olyan állatra, egy úgynevezett köztes gazdára terjedt tovább a betegség, melyről utóbb emberre juthatott.
A kutatók egyelőre nem tudják, hogy mi is lehetett a köztes állat, sokan a tobzoskára gyanakodnak. Feltételezhető, hogy a fertőzött faj bekerült a vuhani állatpiacra, itt betegíthette meg az új vírus a helyieket.
Andrew Cunningham, a Londoni Zoológiai Egyetem munkatársa szerint a szakértők egy jelentős része azon dolgozik, hogy megismerje a pontos folyamatot – írja a BBC. Ami az eredeti gazdát jelenti, a denevérek azért gyanúsíthatóak, mert eleve számos fajt hordoznak a koronavírusok családjából.
Bár korábban egyes kutatók a kígyókat vélték a köztes gazdának, jelenleg a tobzoskák tűnnek a legvalószínűbb jelöltnek. Az állatok iránt Ázsiában igen nagy a kereslet, mivel a hagyományos kínai gyógyászat egyik alapanyagát jelentik. Az eddigi vizsgálatokban a tobzoskákban talált vírus genetikája nagyban hasonlított az emberi kórokozóéra.
Cunningham szerint egyelőre kár messzemenő következtetéseket levonni, és rengeteg további vizsgálatra lesz szükség. Az eset mindenesetre ismét rávilágított a vuhanihoz hasonló állatpiacok veszélyeire.