17 új bolygóra bukkant egy egyetemi hallgató

Az egyik égitest egy Föld-szerű bolygó lehet, amelyen adottak lehetnek a körülmények az élet kialakulásához.

17 új exobolygót azonosított Michelle Kunimoto, a Brit Kolumbiai Egyetem csillagászhallgatója – írja az EurekAlert. Kunimoto a NASA Kepler űrtávcsövének adatait elemezte, az űreszköz eredetileg főként olyan exobolygókat keresett, amelyek csillaguk lakható zónájában keringenek, vagyis ott, ahol elvileg fennmaradhat folyékony állapotában a víz. Mai tudásunk szerint ez elengedhetetlen az élet kialakulásához.
Az egyik most felfedezett objektum is ilyen. A KIC-7340288 b jelű égitest 1,5-szer nagyobb a Földnél, és csillaga lakható zónájában fekszik. Kunimoto szerint a bolygó nagyjából ezer fényévre található. A KIC-7340288 b 142 és fél földi nap alatt kerüli meg csillagát.
Az új égitestek között sikerült megtalálni az egyik legkisebb exobolygót, amelyet a Kepler valaha azonosított. Az érintett objektum mérete kétharmada a Földének, míg a legnagyobb égitest nagyjából nyolcszor nagyobb bolygónknál.
Kunimoto a tranzit módszer segítségével találta meg az új objektumokat. Ezen eljárás lényege, hogy a csillagok fényingadozásait figyelik, ez ugyanis az előttük elhaladó bolygók jele lehet. A PhD-hallgató nem először foglalkozott exobolygók keresésével, korábbi egyetemi évei alatt már végzett hasonló vizsgálatot.