Diákok által épített műszer talált egy fekete lyukat
Mikor az OSIRIS-Rex űrszonda 2019 őszén a Bennu aszteroidánál repült, egyik műszere véletlenül befogta egy korábban ismeretlen fekete lyuk jelét.
Az űreszköz épp az égitestet vizsgálta, amikor egyik műszere, a REXIS (Regolith X-Ray Imaging Spectrometer) egy csillagtömegű fekete lyuk röntgenjeleit észlelte – számol be a ScienceAlert. Az objektum nagyjából 30 ezer fényévre fekszik.
A cipős doboz nagyságú REXIS-t diákok hozták létre, feladata pedig a Bennu által kibocsátott röntgensugárzás mérése, illetve a jövőbeli tudósok és mérnökök felkészítése a hasonló műszerek tervezésére. A szakértőket meglepetésként érte, hogy a szerkezettel egy fekete lyukat azonosítottak. Richard Binzel, az MIT munkatársa szerint a hallgatók számára a legfontosabb tanulság, hogy mindig nyitottnak kell lenniük a váratlan felfedezésekre. Az új fekete lyukat 2019 novemberében találták meg, a felfedezésről viszont csak most számoltak be.
A szakértők a katalógusok elemzését követően megállapították, hogy a röntgenforrás helyén nincs ismert objektum. Az észlelést utóbb két, a Nemzetközi Űrállomáson található távcső is megerősítette. Madeline Lambert, az MIT hallgatója szerint a felfedezés azt jelenti, hogy a műszer a NASA elvárásainak megfelelően működik.
Az OSIRIS-Rex egyik fő feladata az lesz, hogy mintát gyűjtsön be a Bennuról. A műveletet 2020 augusztusában hajthatják végre.