Bozóttűz előrejelző műholdat fejleszt Ausztrália
Az elmúlt hónapok tragikus bozóttüzei miatt az ország kutatói saját műhold fejlesztését vették tervbe.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói készítik el azt a kb. cipős doboz méretű műholdat, amelynek feladata az lesz, hogy segítse a jövőbeli bozóttüzek elleni védekezést és a tüzek megelőzését. A műhold segítségével előre kiderülhet, hol keletkezik egy-egy tűzfészek, s megállapíthatják majd, mely tüzek válhatnak megfékezhetetlenné, ha nem avatkoznak be elég gyorsan.
A műhold érzékelni tudja majd az ausztrál növényzet változásait, így a könnyen lángra lobbanó eukaliptuszokét is, s ezzel a tűzveszélyes helyzeteket előrejelzi majd.
Az ANU Űrkutatási Intézete, az InSpace 1 millió ausztrál dollárt adott a fejlesztő csoportnak, azzal a célkitűzéssel, hogy olyan, műholdra szerelhető optikai érzékelőt építsenek, amely képes az infravörös sugárzás segítségével a felszíni változásokat felismerni. Az egyetem kutatói más intézményekkel és az üzleti szféra résztvevőivel társulnak majd a műhold elkészítésében és alacsony Föld körüli pályára juttatásában szükséges további lépésekre.
Dr. Marta Yebra távérzékelési szakértő, Dr. Rob Sharp műszerkutatóval együttműködésben tervezi meg a műhold elkészítését, Dr. Yebra rendszeresen konzultál a vészhelyzetekben dolgozó intézményekkel és a védelmi feladatokat ellátó, elsődleges reagálású szervekkel, s az elmúlt, példa nélkül tűzvésszel járó hónapok során is számos esetben adott tanácsot az új-dél-walesi tűzoltóságnak.
„A tervezett műhold segítségével nagy felbontású infravörös felvételek készülnek majd, amelyekből kiderül, hol halmozódott fel túl sok éghető növényi anyag, s ez segíti majd a földfelszínen dolgozó tűzoltókat. Jelenleg ez a technológia még nem áll rendelkezésünkre, azonban ha elkészül, nagyban hozzájárul majd, hogy az így kapott adatok alapján irányított égetésekkel megelőzzék a nagy tűzvészeket, s ezzel a közelmúlt tüzeinek igen negatív környezeti, társadalmi és gazdasági hatásait is” – magyarázta Dr. Yebra. „Még csak nem is álmodtam arról, hogy egyszer olyan űreszköz tervezésében vehetek részt, amely segíti majd a tűzoltók munkáját egy-egy bozóttűzszezon előtt és annak során.”
„A tervezett műhold könnyű, kompakt eszköz lesz, amely ennek ellenére képes lesz ugyanolyan jó felbontású képek, adatok készítésére, mint a komolyabb érzékelők, távcsöves berendezések”- részletezte Dr. Sharp. „A projektünk az egyetem infravörös érzékelőrendszereinek hatékony működésén alapul.”
A műhold az első lesz abban a sorban, amely az ország tájképi, környezeti körülményeit méri majd fel. Dr. Yebra hozzátette: „A készülő műholdak pozitív hatással lesznek majd az ausztrál ingatlankezelésre, a biztosítási üzletágra, a geológiára, mezőgazdaságra és a védelmi iparágra. Fokozatosan építjük majd ki a tűzvészek kockázatának felmérését, a hosszú távú monitorozás a legelső célunk, majd kb. 5 év elteltével képesek leszünk a valós idejű kockázatbecslésre a környezet és a tájkép változásainak felmérésével.”