Ezek a lárvák műanyagdiétán is képesek életben maradni
A Brandon University (BU) csapata azt vizsgálta, hogy a viaszmolyok lárvái miként képesek lebontani a műanyagot.
Christophe LeMoine és Bryan Cassone, a BU munkatársai kutatásuk során arra jutottak, hogy a nagy viaszmoly lárvái képesek fennmaradni polietilén-diétán. Az anyagot többek közt bevásárlószatyrok gyártásához használják fel. A szakértők egy baktériumfajt is kivontak a műanyagon élő rovarok emésztőrendszeréből.
„A műanyagevő baktériumok ismertek, izolálva viszont nagyon lassan bontják le a műanyagot” – mondta LeMoine, hozzátéve, hogy amikor antibiotikumot adtak a lárváknak, nem voltak képesek olyan hatékonyan feldolgozni a polietilént. Úgy tűnik, a mikroorganizmusok igazán csak a lárvákban hatékonyak.
A vizsgálat azt is felfedte, hogy amikor az állatok csak polietilént kapnak, emésztőrendszerükben nő a baktériumok száma. Az eredmények miatt a rovarokra műanyagevőkként hivatkoznak. A kísérletben 60 példány kevesebb mint egy hét alatt 30 négyzetcentiméternyi nejlonzacskót fogyasztott el.
A műanyag lebontása során a lárvák egy alkoholtípust, glikolt állítottak elő. A kutatók következő célja, hogy jobban megértsék a mikroorganizmusok és a rovarok kapcsolatát, illetve alaposabban felmérjék a műanyag-feldolgozó folyamatot. A csapat bízik benne, hogy felfedezésük a hulladékgazdálkodás számára is hasznos lehet.