Lehet, hogy mégsem most fog robbanni a Betelgeuse
A szakértők 2019-ben fedezték fel, hogy a csillag fényereje jelentősen csökkent. Sokan arra gyanakodnak, hogy csillagászati szempontból rövidesen hatalmas robbanásra készül az objektum.
A Washingtoni Egyetem és a Lowell Obszervatórium csapata megoldást találhatott arra, mi áll a Betelgeuse fényingadozásának hátterében – írja az egyetem oldala. A kutatók úgy gondolják, hogy nem egy szupernóva-robbanás van készülőben, csupán nagy mennyiségű por jelent meg az égitest előtt.
Emily Levesque, a Washingtoni Egyetem munkatársa és Philip Massey, a Lowell Obszervatórium csillagásza egy február 14-i megfigyelés alapján becsülték meg a csillag felszíni hőmérsékletét. A kutatók arra jutottak, hogy a Betelgeuse sokkal melegebb annál, mintha egy lehűlés okozta volna az elhalványulását.
Levesque szerint hasonlót más vörös szuperóriásoknál is látni, a folyamat pedig életciklusuk normál része lehet. A hasonló objektumok időnként anyagot dobnak le felszínükről, ami porfelhőt alakít ki körülöttük, ez pedig képes blokkolni a csillag fényének egy részét.
Bár a szakértők tényleg úgy vélik, hogy a Betelgeuse 100 ezer éven belül szupernóvává alakul, az elmúlt hónapok eseménye valószínűleg nem ennek a jele. A kutatók már korábban is láttak porfelhőket vörös szuperóriások körül, a további vizsgálatok során pedig ennél a csillagnál is azonosíthatnak.