El fogja veszíteni az összeköttetést a Voyager-2
Az űrszonda jelenleg a csillagközi térben halad, és egyre távolodik a Naprendszertől.
A több mint 40 éve elindított Voyager-2 egyik fő feladata az, hogy megvizsgálja a Naprendszer peremének, illetve az azon túli űr tulajdonságait. Ahogy az űrszonda a Földtől távol halad, korábban nem látott kihívásokkal kell megküzdenie.
A NASA a közelmúltban bejelentette, hogy a Deep Space Station 43 (DSS–43), az egyetlen földi antenna, amely képes fogni a Voyager-2 jeleit, illetve parancsokat továbbítani hozzá, ám ez rövidesen kikapcsol – írja a ScienceAlert. Az ausztráliai Canberra közelében található antennát ugyanis fel kell újítani.
A fejlesztési munkálatok 2021 januárjában érhetnek véget. Ez azt jelenti, hogy a szakértők nagyjából 11 hónapon át nem fognak utasításokat adni az űreszköznek. Suzanne Dodd projektmenedzser szerint erre az időszakra stabil, energiatakarékos üzemmódba állítják a Voyager-2-t.
Bár parancsokat nem küldhetnek, a Canberra Deep Space Communication Complex (CDSCC) segítségével foghatják az űreszköz jeleit. A mérnökök bíznak benne, hogy a Voyager-2 képes lesz megbirkózni a feladattal, fontos azonban kiemelni, hogy igen hosszú automatizált periódusról van szó, már a közelmúltban is adódtak gondok a rendszerrel.
A Voyager-2 jelenleg mintegy 17 milliárd kilométerre jár a Földtől, és a Voyager-1-hez hasonlóan már hivatalosan is a csillagközi térben jár.