Több hónapnyi szünet után támadt fel egy műhold
A DSCOVR földi és űridőjárási műhold 9 hónapon át volt biztonsági üzemmódban.
Az Egyesült Államok kormánya szerint 9 hónapnyi próbálkozás után sikerült feléleszteni egy műholdat – számol be a Space.com. A nagyjából 9 éve elindított Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) 2019. június végén kapcsolt biztonsági üzemmódba, miután meghibásodott a magasságszabályzó rendszere.
Ebben az üzemmódban az irányítás stabil maradt, így az űreszköz foghatta a Földről érkező parancsokat, illetve továbbíthatta az adatokat. A biztonsági üzemmód alatt nem gyűjtött tudományos adatokat a műhold. A NASA és a Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) mérnökei a közelmúltban töltöttek fel egy javítócsomagot a műholdra, a DSCOVR ennek köszönhetően folytathatta munkáját.
Az űreszköz fő feladata az űridőjárás vizsgálata. A Napból folyamatosan érkeznek a töltött részecskék a Föld irányába, a csillag extrém tevékenységének elemzése pedig kiemelten fontos, ha hosszú távon is biztonságban akarjuk tudni az űreszközöket, illetve az űrhajósokat. Szerencsére egyéb műholdak is figyelik a Napot, így a szakértők a DSCOVR meghibásodása alatt is értesültek az űridőjárás fejleményeiről.
Steve Volz, a NOAA igazgatóhelyettese szerint a műhold feltámasztása mérnökeik kiváló alkalmazkodóképességének bizonyítéka. A cél most az, hogy a DSCOVR a lehető legtovább folytathassa küldetését.