A koffein a koncentrációt segíti, nem a kreativitást
Bár a koffein hatását rengeteg kutatás vizsgálja világszerte, eddig azt nem tudtuk, hogy a kreativitásra miként hat.
A koffein a világon legnagyobb tömegben fogyasztott pszichotróp anyag, ismerjük az éberségre, hangulatra, figyelem-összpontosításra kifejtett hatását. Egy amerikai kutatópáros nemrégiben azt vizsgálta meg, hogy mennyiben befolyásolja a kreativitást a koffein, számolt be a Sci-News.
„A koffeint a nyugati kultúrákban a kreativitással azonosítjuk, például a kávéházakban alkotó írók, vagy az energiaitalt kortyoló programozók képviselik ezt a sztereotípiát, amelyben lehet valami igazság” – magyarázta Dr. Darya Zabelina, az Arkansasi Egyetem kutatója. A kutató és a vizsgáltban vele dolgozó Dr. Paul Silvia az Észak-Karolinai Egyetem szakembere a konvergens és a divergens gondolkodást vizsgálták. „Míg az első azt jelenti, hogy egy problémára konkrét megoldást keresünk, például megválaszolunk egy kérdést” – magyarázták a kutatók – „a második során valami új ötlet jelenik meg, amellyel leleményes, érdekes válaszok járnak.”
A kutatók 80 önkéntesnek, fele-fele arányban egy erős feketének megfelelő, 200 milligramm koffeint tartalmazó tablettát, illetve placebót adtak, majd tesztelték az alanyokat a konvergens és a divergens gondolkodás vizsgálatára fejlesztett standard tesztekkel, illetve megvizsgálták a hangulatukat és az aktív memóriájukat.
Az eredményekből az tűnt ki, hogy a konvergens gondolkodást valóban serkentette (ez nem volt meglepő), a divergens gondolkodásra nem volt jelentős hatása. Nem javította az aktív memóriát sem különösebben, de akik koffeint kaptak a kísérletben, ritkábban számoltak be szomorúságról.
Dr. Zabelina elmondta „A problémamegoldást jelentősen javította a 200 milligramm koffein, de semmit se hatott a kreativitásra. Nem javította, de nem is rontott rajta. Nyugodtan folytathatjuk a kávé fogyasztását, nem lesz hatása ezekre a képességeinkre.”