Két évvel elhalasztják az európai marsjáró indítását
Az ExoMars küldetés leszálló egységét csak 2022-ben tudják biztonsággal elindítani az ESA és a Roszkozmosz döntése alapján.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és az orosz Roszkozmosz közös küldetése, az ExoMars két részből áll. Az első, már a Mars körül keringő szonda a TGO nevű, amely a légköri gázokat vizsgálja, és kommunikációs átjátszóként szolgál, már 2016 októbere óta a vörös bolygó körül kering. A küldetés második fele egy marsjáró lesz, a Rosalind Franklin nevét viselő rover, amelynek landolása a legkritikusabb mozzanat, számtalan sikertelen leszállási próbálkozás volt már eddig is a Marson. Épp ezért muszáj a lehető legtöbb tesztet elvégezni még indítás előtt, hogy ne menjen tönkre sok év munkája és a fejlesztésbe, építésbe ölt pénz. A TGO-val együtt utazó teszt leszállóegység, a Schiaparelli sikertelenül landolt 2016-ban (ezzel egy leszállási manővert teszteltek), így bőven van ok az óvatosságra.
Az ExoMars rovere elsődlegesen az esetleges egykori marsi életnyomokat és a marsi víz korábbi jelenlétének jeleit keresi majd, ehhez fúróval, és kémiai elemzéseket elvégezni képes „mini-laborral” felszerelten landolna majd a felszínen. A küldetéshez alkalmas időpont 2020-as nyári vagy a 2022-es nyár végi-kora őszi indítás lehet, ugyanis meghatározott helyzetben kell lennie egymáshoz képest a Földnek és a Marsnak a megfelelő útvonalhoz. A két éves halasztást március 12-én jelentette be az Európai Űrügynökség.
Jan Wörner és Dimitrij Rogozin, a két együttműködő űrügynökség vezetői abban egyeztek meg, hogy mivel a hátra lévő munkákat és teszteket a jelen járványügyi helyzetben nem biztos, hogy le tudják bonyolítani a 2020-as nyári indulás idejére, ezért későbbre teszik az indítást.
„Alaposan megfontoltuk azt, hogy elhalasszuk-e az indítást. A fő ok az volt, hogy a rover minden rendszerének igencsak nagy biztonsággal kell működnie, s ehhez a szakemberek utazására is szükség lenne. A járványügyi helyzet miatt ezt nem tudjuk megoldani, ám biztos vagyok benne, hogy az orosz és az európai ügynökségek szakemberei minden olyan lépést megtesznek, ami a küldetés sikerét elősegíti” – nyilatkozta Rogozin, a Roszkozmosz vezetője.
Wörner kiegészítette: „Száz százalékosan biztosak akarunk benne lenni, hogy sikeres lesz a küldetésünk, a legkisebb hibaszázalék esélyét sem engedhetjük meg magunknak. A rover biztonságos utazását és a megfelelő tudományos eredmények elérését további munkálatokkal tudjuk biztosítani. Szeretném megköszönni az erőfeszítéseiket az ipari csapatainknak, akik az elmúlt év során folyamatos munkájukkal igyekeztek hozzájárulni az idei induláshoz.”
Minden alkatrész és egység időre elkészült, de néhány teszt még hátra van, ezek a világ különböző pontjain, különböző speciális intézményekben zajlanának.
Az új indítási időablak 2022 augusztusa és októbere közti időszakban áll majd nyitva.