3D nyomtatás ment életeket a koronavírus-járványban
Az olaszországi járvány gócpontjában 3D nyomtatók segítik az életmentést.
Az Issanova nevű, mindössze 14 fős kis startup-vállalkozás alapítója, amikor meghallotta, hogy a közeli Chiari kórházában egyre nagyobb problémát jelent a lélegeztetőgépek használata, egy jelenleg beszerezhetetlen szelep hiánya miatt, tanakodni kezdett kollégáival, hogy miként segíthetnének a megoldásban.
Egy mérnök szakértővel konzultálva alapos vizsgálatnak vetette alá a kérdéses Venturi-szelepet, majd néhány órás tervező munkát követően azonnal nekiálltak maguk előállítani. 3D nyomtatóval gyártották le az első 100 darabot az eszközből, számolt be a Techxplore.
Cristian Fracassi, a cég vezetője elmesélte „Megtudtuk, hogy a kórház égen-földön keresi a szelepeket, amelyeknek a gyártását nem győzi az előállító a hirtelen megugrott igények miatt.”
Mivel a szelepet gyártó cég nem adta ki az eszköz tervrajzát, ezért előbb el kellett készíteni a meglévő szelepek alapján. Fracassi mérnöktársával, Alessandro Romaiolival alig néhány óra alatt sikeresen megoldotta ezt a problémát. Az első kész szelepeket a kórház kipróbálta, s mivel jónak bizonyultak, a mérnökök bevitték a kórházba a nyomtatót és sorozatgyártásba kezdtek. A legyártott szelepek olcsók, alig egy dollárba kerül így elkészítve egy darab, azonban lassan, kb. egy óra alatt készülnek csak el, ezért 6 nyomtatóval végezték a munkát, de ez is kevésnek bizonyult. Emiatt a cégvezető felvette a kapcsolatot más, szintén 3D nyomtatással foglalkozó cégekkel, és segítséget kért.
A Venturi-szelepet a feltalálója, az olasz Giovanni Battista Venturi után nevezték el, az eszköz feladata pedig az, hogy összeköttetést biztosítson az arcra helyezett oxigénmaszk és a lélegeztetőgép csöve között. Valószínűleg más olasz kórházaknak is szükségük lesz utánpótlásra e szelepekből, a gyártást pedig az egészségügyi szakértők is figyelemmel kísérik.