Óriási kajmánok vadászhattak a hatalmas ősteknősökre
Hozzávetőlegesen 5–10 millió évvel ezelőtt, a miocén idején mocsaras vidék terült el Dél-Amerika északi részén – többek között kígyók, nagyra nőtt rágcsálók és különböző krokodilfélék népesítették be az ingoványos terepet.
E mára letűnt fauna tagja volt a kihalt óriásteknős, a Stupendemys geographicus is, melyet töredékes maradványai alapján írtak le még 1976-ban.
Az Urumaco térségében, továbbá a La Tatacoa sivatag területén végzett ásatásoknak köszönhetően azonban a tudósok immár pontosabb képet tudnak alkotni a gigantikus őshüllőről. Az utóbbi hat évben felfedezett kövületeket a Zürichi Egyetem munkatársai tanulmányozták tüzetesebben brazil, kolumbiai, valamint venezuelai kollégáik társaságában, közös munkájuk eredményeit pedig a Science Advances publikálta.
A Stupendemys életének jelentős részét a vízben tölthette, csőrszerű állkapcsaival minden bizonnyal a csigák, illetve a kagylók kemény héját roppanthatta szét. Ámulatba ejtő méreteivel valószínűleg a nyakfordító teknősök (a Pleurodira alrend tagjai) valaha élt leghatalmasabb képviselőjének számít: csak a páncéljának hossza három méter, tömege kicsivel több lehetett egy tonnánál. Meglepő módon jókora termete sem jelentett biztos védelmet a ragadozókkal szemben – néhány csonton harapásnyomokra bukkantak, amik a Purussaurus nemzetségbe tartozó, tízméteres kajmánok támadásairól tanúskodhatnak.
Fosszíliáit alaposabban szemügyre véve a paleontológusok az állat nyaka mellett elhelyezkedő, az oltalmat nyújtó teknő felső részéből kinyúló szarvszerű képletekre lettek figyelmesek. A szakértők úgy gondolják, hogy ez a nemek közötti különbségek egyikére szolgálhat közvetlen bizonyítékként: mint elmondták, a hímek feltehetően ezek segítségével vívhatták meg harcaikat a nőstények kegyeiért.
A kibővült leletanyag birtokában az őslény rokoni kapcsolatai ugyancsak tisztázásra kerülhettek. A vizsgálatok szerint a Stupendemyshez a nála körülbelül százszor kisebb, jelenleg a sebezhető fajok kategóriájába sorolt Duméril-folyamteknős (Peltocephalus dumerilianus) áll legközelebb.
Írta: Fejes Valentin