Hatásos a maszk a koronavírus ellen?
A szakértők szerint a lakosságnak nincs szüksége profi maszkokra, de zsúfolt helyeken mindenképp hasznos lehet a száj, az orr eltakarása.
Az amerikai járványügyi hivatal, a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ajánlása alapján csak azoknak szükséges sebészeti maszkot hordania, akik fertőzöttek lehetnek, illetve akik betegeket ápolnak – írja a Live Science. Otto Yang, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem mikrobiológusa, aki szerint az embereknek állandóan nem szükséges maszkot hordani, tömegben ugyanakkor hasznos lehet a viselése.
A világ számos országában alakult ki maszkhiány, sokan jelentős készletet halmoztak fel. Az egészségügyi szakértők szerint ez probléma lehet, mert pont oda nem juthat felszerelés, ahol valóban szükség lenne rá: a kórházakba.
Sokáig nem lehetett tudni, hogy a COVID-19 csak a nagyobb vagy az egészen apró cseppeken keresztül is terjed-e. Ez azt eredményezte, hogy a szakértők nem voltak biztosak benne, hogy a hagyományos sebészeti maszkokkal vagy a kisebb részecskéket is kiszűrő N95 maszkokkal érdemes védekezni a betegséggel szemben. A CDC egyelőre utóbbi használatát javasolja, de még mindig rengeteg a kérdés a terjedéssel kapcsolatban.
Yang szerint ismert egy eset, amikor egy szárazköhögést produkáló COVID-19-es beteg 15 órán át utazott repülővel, viszont sebészeti maszkot viselt. A gépen más nem fertőződött meg, ami arra utal, hogy a vírus az influenzához hasonlóan a nagyobb cseppekkel adható át – a sebészeti maszk pedig így hatékony lehet.
Úgy tűnik, a lakosságnak nincs szüksége komolyabb maszkokra, például az N95-re. Ezek használata egyrészt komolyabb képzést igényelhet, másrészt nem valószínű, hogy olyan helyzetbe kerülnek az átlagemberek, amelyben ilyen felszerelésre van szükségük. Tömött helyeken ugyanakkor a sebészeti maszk, egy tiszta sál vagy kendő is hasznosnak bizonyulhat – az otthon készített maszkok is hatásosak lehetnek a szűrésben, de messze nem annyira, mint egy gyárilag készített.
Yang szerint a szemüvegek tovább blokkolhatják a vírusok útját. A védekezésnél a higiénia szintén kiemelten fontos: a maszkokat nem szabad többször felhasználni, a maszkként használt anyagokat pedig rendszeresen ki kell mosni.
Összességében a kórokozóval szemben a legjobb védekezést még mindig az otthon maradás jelenti. Amennyiben valaki mégis arra kényszerül, hogy elinduljon, maszkot csak akkor érdemes felvennie, ha valamilyen oknál fogva emberek közé kell mennie, például tömegközlekedési ezsközön kell utaznia.