Jelentősen zsugorodott az antarktiszi gleccser
A Denman-gleccser látványos átalakuláson esett át az elmúlt két évtizedben.
Egy friss tanulmány szerint a kelet-antarktiszi Denman-gleccser 5 kilométert húzódott vissza az elmúlt 22 évben – írja a Phys.org. Az Irvine-i Kaliforniai Egyetem (UCI) és a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) csapata attól tart, hogy a jég alatti kőzet formája még kiszolgáltatottabbá teheti a gleccsert az éghajlatváltozással szemben.
Ha a Denman-gleccser teljesen eltűnne, 1,5 méterrel emelné meg a tengerszintet. A UCI és a JPL kutatói ezért döntöttek úgy, hogy átfogóan elemzik a jégtömeget és környezetét. Eric Rignot, a UCI munkatársa szerint sokáig úgy vélték, hogy a Kelet-Antarktika kisebb veszélyben van: „Kelet-Antarktikáról eddig úgy gondoltuk, hogy kevésbé fenyegetett (a globális felmelegedés miatt), de a gleccsereket, mint a Denmant a krioszférakutatók alaposan megvizsgálták, és most már látunk bizonyítékokat a tengeri jég potenciális instabilitására ebben a térségben.”
A tanulmány szerint 1979 és 2017 között a gleccser 268 milliárd tonna jégtömeget vesztett el.
A szakértők az Olasz Űrügynökség műholdas adatait elemezték, hogy jobban felmérjék azt a pontot, ahol a gleccser alja elválik a kőzettől, és a tengerbe ér. Úgy tűnik, a gleccser egyre inkább visszavonul, a talapzat felépítése pedig tovább segítheti az olvadást. A csapat attól tart, hogy hosszabb távon a Denman-gleccser zsugorodása jelentős tengerszint-emelkedést fog előidézni.