Sarki fény okozhatta a titokzatos középkori égi jelenséget
Különös vöröses fényt figyeltek meg Japánban 1400 évvel ezelőtt.
620. december 30-án egy skarlátvörös, fácánfarokra emlékeztető fényjelenséget láttak Japán felett, a korszakban rossz ómenként tekintettek az eseményre. Napjaink kutatói különböző magyarázatokat találtak a jelenségre, egyes szakértők sarki fénynek vagy meteornak vélik az eseményt. Egyelőre azonban egyik elméletet sem sikerült megfelelő bizonyítékokkal alátámasztani.
Kataoka Rjuho, a Japán Sarkkutató Intézet munkatársa és kollégái úgy döntöttek, kiderítik, mi idézhette elő a fényt – számol be a Live Science. A csapat a korabeli feljegyzéseket vetette össze azzal, amit ma a sarki fényről tudunk. Bár a fényjelenségek gyakran zöldek, egyéb árnyalatokban, így vöröses színben is előfordulnak.
A kutatók a közelmúltban, Japánban észlelt sarki fényeket is megvizsgálták, ezek sok szempontból hasonlítottak a „fácánfarokra”. A szakértők azt is feltérképezték, hogy 620-ban milyen lehetett a Föld mágneses tere, és arra jutottak, hogy Japánban a mostaninál valamivel gyakoribbak lehettek a sarki fények.
Rjuhóék szerint a korszakban nem haladt el üstökös a bolygó közelében, az ilyen égitestek ráadásul ritkán idéznek elő vörös színt. Úgy tűnik, hogy valóban sarki fény idézhette elő a titokzatos eseményt, igaz, további vizsgálatokra lehet szükség ennek igazolásához.