A szájmaszk viselésével egymást védjük
A Magyar Orvosi Kamara titkárának felhívásában többek között azt olvashatjuk, hogy a maszk hatékonyan gátolja a nyálcseppek és az abban található vírusok kijutását a levegőbe.
A járvány kezdete óta számos formában olvashattunk és hallottunk már a maszkviselésről, rendszerint összemosva a sebészi maszkokat az egyéni védőeszközökkel, együtt emlegetve a lakossági ajánlásokat az egészségügyi dolgozókra vonatkozó protokollokkal.
Dr. Nagy Marcell igazságügyi foglalkozás-orvostan szakértő, a Magyar Orvosi Kamara titkárának 2020. április 8-ai írása arról, miért mikor és hogyan használjunk szájmaszkot.
„Ha a lakosság minden tagja maszkot visel, az nem egyéni, hanem kollektív védelmet valósít meg. Kollektív védelmi intézkedés az is, hogy minimum másfél méteres távolságot kell tartanunk egymástól, vagy az is, hogy nem megyünk emberek közé. Egymást védjük vele, én téged, te engem. Ne adjunk esélyt a vírusnak a terjedésre.”
Az pedig tudományosan igazolt, és elismert, hogy több fertőzött van környezetünkben, mint ahányról hivatalosan tudunk. Mivel a nyálcseppek akár 8 méterre is eljuthatnak, nem szükséges tudományos kísérlet és publikáció, hogy belássuk, a legkisebb védelem is több, mint a semmi, ahogyan azt sem kell bizonyítani, hogy ha két ember nem találkozik egymással, és útjuk sem keresztezi egymást, akkor kizárt, hogy az egyik megfertőzze a másikat – olvasható a Magyar Orvosi Kamara (MOK) oldalán.
A megelőzés legfontosabb módja tehát a szociális távolságtartás. Amint a MOK titkára is hangsúlyozza: „A fogalmak tisztázása végett: sem a szövetmaszk, sem a sebészi szájmaszk nem klasszikus értelemben vett védőeszköz. Szeretném tehát hangsúlyozni, hogy a maszk viselése nem helyettesít semmilyen egyéb járványvédelmi intézkedést, szabályt. A járvány terjedését úgy tudjuk teljes mértékben gátolni, hogy átmenetileg nem találkozunk egymással.”
Forrás: Magyar Orvosi Kamara