Holdkrátert alakítana teleszkóppá a NASA
A NASA mérnökei izgalmas tervvel álltak elő: egy 1 kilométer átmérőjű rádióteleszkópot építenének a Hold egyik kráterébe.
A Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) olyan hullámhosszokon és frekvenciákon is tudna mérni, melyeken földi távcsövekkel lehetetlen vizsgálatokat folytatni – számol be a ScienceAlert. Egyelőre csupán egy izgalmas koncepcióról van szó, nem biztos, hogy az űrhivatal valóban létrehozza a teleszkópot.
Saptarshi Bandyopadhyay, a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) mérnöke szerint az LCRT segítségével az emberiség a korai univerzumot vizsgálva lenyűgöző felfedezésekre juthatna. Bandyopadhyay elképzelései alapján holdjárókkal kellene kifeszíteni 1 kilométer szélesen dróthálókat, majd egy műszert helyeznének el a kráter közepén. A rendszernek nem lenne szüksége közvetlen emberi kezelésre, ami jelentősen csökkenthetné a költségeket.
A tervezés még igen korai fázisban jár, és egyelőre azt sem tudni, hogy az LCRT számára melyik kráter lenne a legalkalmasabb. A koncepció mindenesetre érdekes, már csak azért is, mert a holdi távcső kétszer szélesebb lehetne, mint a legnagyobb földi rádióteleszkóp, a Five-hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST).
A Földről bizonyos vizsgálatokat nehéz a rádióteleszkópokkal elvégezni. Az adatgyűjtéseket az ionoszféra, illetve az ember által előállított zavaró jelek is nehezítik. Kína és Hollandia már létrehozott a Hold túlsó oldalán egy kisebb távcsövet. Bandyopadhyay és csapata bízik benne, hogy támogatni fogják az LCRT megépítését.