Kína is akar magának mintákat a Holdból

Idén elindulhat a Csang'e-5, melynek egyik feladata az lesz, hogy holdmintákat juttasson el a Földre.

A Csang’e-5 újabb fontos lépést jelent majd Kína ambiciózus Hold-programjában – írja a Space.com. Az űreszköz a jelenlegi tervek szerint az égitest Rümker nevű régiójában landol majd, a térség az Oceanus Procellarum, geológiailag igen komplex terület északi részén fekszik.
Az űreszközhöz négy fő egység tartozik majd: egy szonda, egy leszállóegység, egy felszállóegység, illetve egy visszacsatlakozó modul. A szerkezet összesen 2 kilogrammnyi holdmintát hozhat el a Földre. Korábban a Szovjetuniónak három robotizált, az Egyesült Államoknak pedig hat emberes misszió során sikerült mintákat elszállítania.
A kínai szakértők a holdminták tárolására és feldolgozására speciális földi raktár- és laborrendszert hoznának létre. A kutatók az anyagokat két csoportba, fúrt és kiásott kategóriába sorolnák, majd ezeket további négy csoportba (állandóan tárolandó minták, tartalék minták, kutatási minták és kiállítási minták) rendeznék. Az anyagok kezeléséhez speciális berendezésekre és felszerelésekre lesz szükség.
Ryan Zeigler, a NASA Apollo-mintáinak kurátora szerint az Egyesült Államok is hasonló módon kezelte és kezeli mind a mai napig a holdmintákat. A szakértő hozzátette, csak apróbb eltérések vannak a kínai és az amerikai modell között, de az ilyen különbségek el is várhatóak az egyedi módon felépülő missziók miatt.
A kínai terveket G. L. Csang, a Kínai Tudományos Akadémia csillagásza és kollégái ismertették egy tanulmányban. A koncepciót eredetileg márciusban mutatták volna be a Hold- és Bolygótudományi Konferencián, a rendezvényt azonban a COVID-19-járvány miatt törölték.