Újabb fekete lyuk megörökítése az Eseményhorizont Távcső csapatának a célja
Az Eseményhorizont Távcső (EHT) csapata újabb komoly eredményeket akar megvalósítani.
2019 áprilisában az EHT bemutatta az első felvételt, melyen egy fekete lyuk eseményhorizontja látható – a felfedezést utóbb a Science magazin az év tudományos áttörésének választotta. Shep Doeleman, a Harvard-Smithsonian Csillagászati Központ munkatársa, illetve a projekt alapítója és igazgatója szerint 20 éven át dolgoztak a kép létrehozásán. A kutató egy április 10-én, a felfedezés évfordulója kapcsán tartott online sajtótájékoztatón azt mondta, a különleges fotó csak a kezdet az áttörések sorában – írja a Space.com.
A következő cél a Tejútrendszer magjában fekvő szupermasszív fekete lyuk, a Sagittarius A* megörökítése lehet. Az EHT egy ideje már figyeli az objektumot. Az eseményhorizontok megörökítése nem egyszerű feladat, az EHT virtuális távcsőrendszere nyolc földi teleszkóp összehangolásával gyűjt adatokat, az információkat aztán speciális algoritmusok dolgozzák fel.
A szakértők eddig az M87 galaxisban fekvő, 6,5 milliárd naptömegű fekete lyukat fotózták le. Bár a Sagittarius A* közelebb fekszik, jóval kisebb, 4,3 millió naptömegű, ezért megfigyelése is sokkal nehezebb. Doeleman szerint a kép létrehozásához további finomításokat kell elvégezniük az algoritmusokon. A kutatók emellett azt is tervezik, hogy megduplázzák az EHT teleszkópjainak számát. Egy ekkora virtuális távcsővel a csapat még részletesebb adatokat gyűjthet majd a fekete lyukakról és azok környezetéről.
Az EHT tehát újabb nagyszabású tervek megvalósításán dolgozik, a mostani helyzet azonban a projekt működését is megnehezítette. A COVID-19-járvány miatt a kollaboráció több obszervatóriumát is bezárták, ezért felfüggesztették a 2020-as adatgyűjtést.