A Marsra készül az Egyesült Arab Emírségek
Az Egyesült Arab Emírségek 2019 őszén küldte fel első űrhajósát a világűrbe. Az ország most újabb fontos missziót tervez – igaz, nem az űrben, hanem itt, a Földön.
Rövidesen egy különleges küldetés kezdődik Moszkvában, ahol az űrhajósjelöltek nyolc hónapot fognak eltölteni egy izolált környezetben – számol be a Space.com. A csapat feladata az lesz, hogy olyan vizsgálatokat és teszteket végezzenek el, melyek segíthetnek egy Mars-misszió létrehozásában. A hatfős legénységből egy az Egyesült Arab Emírségekből származik, de a misszió utánpótlásának egyik tagja is innen érkezik majd.
A misszió az ország Mars 2117 Projektjéhez tartozik, melynek végső célja a fenntartható emberi jelenlét kialakítása a vörös bolygón. Adnan Alraisz, a program igazgatója szerint a mostani lesz a projekt első lépése.
Az Egyesült Arab Emírségek szimulációs küldetése a NASA SIRIUS-programjának keretében valósul. Az amerikai űrhivatal hat űrhajós bevonásával fog Moszkvában kísérletezni 2020 novembere és 2021 júliusa között. A projekt szervezői májusban jelentik be, hogy kiket választottak ki a szimulált misszióra. A küldetésben a csapat különböző tudományos és technológiai teszteket fog végrehajtani.
Az Egyesült Arab Emírségek célja egy Mars Science City nevű létesítmény létrehozása. A telepen az űrhajósok szimulált környezetben végezhetnének különböző kutatásokat. Az ország űrprogramja 2006-ban kezdődött, azóta viszont számos jelentős eredményt értek el. A helyi szakértők bíznak benne, hogy idővel még meghatározóbb szereplővé válhatnak az űrben – az egyik célpont pedig éppen a Mars lehet.