40 millió éves antarktiszi békacsontokat vizsgáltak
Az egykori kétéltű mai rokonai Chile erdőségeinek tavai, lassú folyású patakjai mentén laknak, az Antarktiszon is hasonló körülmények közepette éltek.
Azóta tudjuk, hogy az Antarktisz egykor meleg égövi élőlények otthona volt, hogy Scott expedíciója (alig 500 km-re a Déli Sarktól) a Beardmore-gleccser mentén begyűjtötte az ennek bizonyítékait rejtő első kövületeket. Az azóta eltelt több mint 100 év során egyre bővült e bizonyítékok köre, ám vannak még pótolandó hiányosságok, és a leletek azt is segíthetnek meghatározni, hogy mikor kezdődött meg, hogyan zajlott az Antarktisz eljegesedése.
Egy nemzetközi kutatócsoport 2011-13 során az Antarktiszi-félszigethez tartozó Seymour-szigeten talált rá a béka csípő- és koponyacsontjaira, a békáról sikerült megállapítani, hogy a ma is létező Calyptocephalellidae (sisakos békák) családba tartozik. A csontok az eocén korból valók, kb. 40 millió évvel ezelőtt ugrándozott egy antarktiszi tó vízililiom-levelein. Ez az első olyan hidegvérű (kétéltű, hüllő) állat lelet, amelynek ma is élő rokonai vannak még. A békacsontok alapján a kutatók alapos összehasonlításokat végeztek a család ma élő tagjainak csontjaival, s így állapították meg rendszertani besorolását, a kutatásuk eredményét pedig a Scientific Reports folyóiratban tették közzé.
A korábbi adatok arra utaltak, hogy az Antarktiszi-félszigetet a jégtakaró valamikor a Gondwana szuperkontinens feldarabolódását megelőző időben beborította már, vagyis azt megelőzően, hogy a déli félteke mai kontinensei megszülettek volna, s felnyílt volna a Drake-átjáró. A békalelet azonban azt bizonyítja, hogy a térség éghajlata a mai dél-amerikai mérsékelt övi területekéhez hasonló lehetett még 40 millió éve is.
A békacsalád család ma élő 5 faja (összesen ennyi létezik) dél-amerikai mérsékelt övi erdők lakója, s a kutatók úgy vélik, a faj gondwanai elterjedésű lehetett egykoron. A sisakos békák maradványai a krétától kezdődően jól ismertek Patagóniából, ahonnan a miocén középső időszakában tűntek el, azért, mert az Andok kiemelkedéséhez köthetően drasztikusan csökkent a terület csapadéka. Jelenleg a sisakos békák chilei dombvidéki (maximum 500 méteres tszf. magasság) délibükk (Nothofagus) erdők lakói, évi 900 milliméternél nagyobb csapadékú területeken. E régiókban csupán a jégkorszak idején jelentek meg e békák. A sisakos békák jóval távolabbi rokonai (Australobatrachia) Új-Guinea és Ausztrália területén honosak, vagyis szintén az egykori Godwana régiójából. Az Antarktiszt korábban csak átvonulási helynek vélték, azonban a most részletesen ismertetett lelet alapján valószínűsítik a kutatók, hogy eredetileg ott alakultak ki ezek a kétéltűek, s onnan terjedtek tovább a Gondwana más régióiba.
A Seymour-szigeti lelőhely egy egykori folyó erdős torkolatvidéke lehetett, ahol, a feltárt üledékrétegekben egyaránt megtalálhatóak szárazföldi, édesvízi és tengeri élőlények maradványai is, a cápafogaktól a vízililiomok magjáig. A most ismertetett néhány milliméteres békacsontok alapján a terület éghajlata hasonló lehetett a mai chilei erdőkéhez, és a jégtakaró csupán ideiglenesen és csak az Antarktiszi-félsziget magasabb régióiban alakulhatott ki, akkoriban nem volt még teljes, egybefüggő eljegesedés.