Rengeteg aszteroidát lophatott el a fiatal Naprendszer
2017 óta a szakértők két csillagközi objektumot is találtak a Naprendszerben, úgy tűnik azonban, hogy évmilliárdokkal ezelőtt rendszerünkben még több ilyen égitest volt.
Szakértők egy csoportja a kentaurokat elemezte, ezek az objektumok jórészt a Jupiter és a Neptunusz között keringenek – számol be a Space.com. Az égitestek régóta foglalkoztatják a kutatókat, mert pályájuk nagyon különös. A friss tanulmányból kiderült, hogy az objektumokat a Naprendszer máshonnan lopta el fiatal korában, amikor a csillagok még közelebb voltak egymáshoz.
Fathi Namouni, a Cote d’Azur-i Csillagvizsgáló munkatársa és a csapat vezetője szerint ez azzal járt, hogy sokkal jelentősebb volt a csillagok gravitációjának interakciója. „Ez lehetővé tette, hogy az aszteroidák egyik csillagtól a másikhoz kerüljenek” – mondta. A szakértők 21, a Naprendszer külső részén található objektumot vizsgáltak. A csapat egy program segítségével klónozta ezeket, hogy szimulálják történetüket. Az adatok alapján a kentaurok furcsa, de stabil pályája arról árulkodik, hogy egy idegen rendszerből származnak.
A kutatók régóta feltételezik, hogy egyes objektumok képesek rendszerek között vándorolni. Az elméletet 2017-ben, az ‘Oumuamua nevű égitest megfigyelésével sikerült igazolni, 2019-ben pedig újabb idegen látogatóra bukkantak, ez a 2I/ Borisov nevű üstökös.
Ezek az égitestek nem ragadtak meg a Naprendszerben, a most feltárt objektumok viszont igen. A hasonló égitestek vizsgálata nemcsak a rendszerek közti interakciók megértésében segíthet, hanem csillagrendszerek fizikai és kémiai különbségeinek és hasonlóságainak felmérésében is.