A Nap jóval nyugodtabb rokonainál

Szerencsénkre a Nap nem túl ingadozó csillag, ami lehetővé teszi, hogy a Földön ritkábbak legyenek az extrém hideg, illetve forró periódusok.

Timo Reinhold, a Max Planck Naprendszerkutató Intézet munkatársa és kollégái új tanulmányukban arra jutottak, hogy a Nap a hasonló csillagokhoz képest kevésbé aktív – a tanulmány a Science magazinban jelent meg.
A csillagok fényereje folyamatosan változik a mágneses tér hatására. Amikor a mező instabillá válik, az objektum felszínén sötétebb vagy világosabb foltok alakulhatnak ki, ami az aktivitás növekedésével jár. Eddig a szakértők azt feltételezték, hogy a gyorsabban forgó csillagoknak erősebb a mágneses terük, ez pedig az aktivitás növekedéséhez vezethet.
1610 óta meglehetősen pontos megfigyelések állnak rendelkezésre a napfoltokról, a fákban és jégmagokban lévő szén és berillium pedig azt is elárulja, hogy az utóbbi 9 ezer évben viszonylag alacsony volt a Nap aktivitása. Reinhold csapatával aktív csillagokat kezdett el vizsgálni, ezek közül 34 ezer objektum forgási sebessége ismert, 99 ezeré pedig ismeretlen volt. Ezek közül aztán kiválasztották a Napra emlékeztető égitesteket.
Az objektumok 20-30 nap alatt fordultak meg tengelyük körül, míg a Nap 25 nap alatt. Meglepő módon a mintában az ismert forgási idejű csillagok jellemzően ötször változékonyabbak voltak, mint a Nap. Az ismeretlen forgási periódusú objektumokra ezzel szemben kevésbé volt jellemző az aktivitás látványos alakulása. Reinhold szerint az eredményekre egyelőre nincs biztos magyarázat, de elképzelhető, hogy ismert és ismeretlen forgási idejű égitestek között valamilyen egyelőre feltáratlan különbség van, vagy a Nap nagy időskálán nézve, de nem a közeljövőben szintén aktívabbá válik majd.