Oroszországi holdmisszió tervezése
Oroszország, illetve a Szovjetunió 1976 óta nem küldött űreszközt az égitestre.
Vlagyimir Kolmjkov, a Roszkoszmosz alá tartozó Lavocskin Tudományos és Termelői Szövetség vezetője szerint Oroszország három Hold-missziót is tervez az évtized első felére – számol be a Space.com. Az ország a korábbi, az 1970-es évek szovjet névadási szokásokat folytatná, így az űreszközök Luna-25, Luna-26 és Luna-27 nevet viselnék. Mindhárom küldetést az Európai Űrügynökséggel (ESA) való együttműködés keretében tervezik.
Kolmjkov Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonbeszélgetése során azt mondta, a Luna-25 a tesztelés első fáziságban jár. Bár a kooperációval akadnak problémák, bíznak benne, hogy tartható a korábban kitűzött, 2021-es indulás. A beszélgetés leiratát a Roszkoszmosz osztotta meg. A Luna-25 jövő márciusra készülhet el, 2021 októberében pedig fel is bocsáthatják. Az ESA egy kamera fejlesztésével, illetve egy földi bázis kialakításával támogatja majd a küldetést.
A Luna-26, melynek pontos indítása még nem ismert, a Hold felszínét fogja vizsgálni, a Luna-27 pedig landolás után tanulmányozza majd az égitest törmelékes kőzetrétegét, az úgynevezett regolitot. Kolmjkov szerint a két misszió 2024-2025-re várható, de már a holdjárót szállító Luna-28-at és a még nagyobb rovert szállító Luna-29-et is tervezik.
Az utóbbi időkben a Hold ismét felkeltette a jelentősebb űrtevékenységet folytató országok érdeklődését. Az Egyesült Államok az Artemis-program keretében juttatna ismét embereket az égitestre, Kína pedig a Csang’e űreszközökkel ért el komoly eredményeket – többek közt elsőként landoltak robottal a Hold túlsó oldalán.