Különleges bolygóra bukkantak a világűr távoli pontján
Bár a Tejútrendszerben rengeteg Föld-szerű exobolygó lehet, megtalálásuk nem egyszerű. Csupán az eddig ismert mintegy 4 ezer exobolygó harmada épül fel kőzetből, és ezek is viszonylag közel vannak.
Meglehetősen távol, nagyjából 25 ezer fényévre bukkantak egy új kőzetbolygóra – számol be a ScienceAlert. Az égitest további különlegessége, hogy nagyjából olyan messze kering csillagától, mint a Vénusz a Naptól.
Az exobolygók többségét két módszerrel észlelik: a csillagok elhalványulása révén, amely az előttük elhaladó bolygók takarására utal, illetve a csillagok ingadozásának mérésével – ez az exobolygók gravitációs mezejével magyarázható. Egy harmadik, kevésbé elterjedt módszer lényege, hogy egy, a megfigyelő és a megfigyelt égitest közti nagy tömegű objektumot, például egy másik csillagot használnak fel lencseként. Az érintett közbülső objektum ugyanis gravitációjából adódóan lencseként görbíti meg a fényt. Amennyiben a kapott kép kellően torz, az egy exobolygó jelenlétére utalhat.
Antonio Herrera Martin, az új-zélandi Canterbury Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint nagyon ritka felfedezésről van szó: a használt csillag öt napig funkcionált lencseként a megfigyelés során, az exobolygótól származó torzítás pedig öt óráig volt észlelhető. Miután igazolták, hogy valóban egy bolygóval van dolguk, tovább vizsgálták a rendszert.
A felfedezett égitest egy szuperföld, tömege közel négyszerese bolygónkénak. Ezzel ez az egyik legkisebb tömegű objektum, melyet gravitációs mikrolencse segítségével azonosítottak. A bolygó egy 0,12 naptömegű csillag körül kering 0,63-0,72 csillagászati egységre, az égitesten egy év 617 földi napnak felel meg. Egyelőre nem állnak rendelkezésre olyan műszerek, melyekkel részletesen fel lehetne mérni a csillag tulajdonságait, így arra sem lehet következtetni, hogy az exobolygó felszínén adottak-e a feltételek az élet számára.