Hasonlít egymásra, mint két tojás – vagy mégse?
Háromezernél is több madárfajt hasonlítottak össze kutatók, hogy megnézzék: mi az, ami befolyásolja a kikelés és fiókafejlődés gyorsaságát.
2020. május 14-én jelent meg a Nature Communications folyóiratban egy kutatás eredménye, melyet az Egyesült Királyságban lévő Sheffield-i Egyetem szakemberei vezettek. A publikáció társszerzői között két magyar kutatót is találunk: Székely Tamást (Debreceni Egyetem) és Liker Andrást (Pannon Egyetem).
Székely Tamás, aki a debreceni munkája mellett az Egyesült Királyság Akadémiájának Wolfson-kutatóprofesszora is, elmondta: „A madárfiókák fejlődése nagy változatosságot mutat: egyes énekesmadaraknál 20 nap alatt kirepül a fészekből a fióka, míg az albatroszok kifejlődéséhez 350 nap szükséges. Vizsgálatunk egyik újdonsága, hogy a tojáson belüli fejlődést és a kikelt fiókák fejlődését ugyanazon az elméleti koncepción belül vizsgáltuk, a fajok közötti összehasonlítással. Hatalmas mintaszámmal dolgoztunk: egyes elemzésekben 3000-nél is több madárfaj szerepelt.
Az egyik izgalmas eredményünk az volt, hogy a tojáson belüli fejlődés programozott: nagyrészt attól függött, hogy milyen madárcsoportból származott egy adott faj. A fiókák fejlődését azonban az ökológia és a környezet befolyásolta: egyes ökológiai tényezők gyorsítják a fiókák fejlődését, míg mások lassítják. Például, trópusi madarak fiókái lassan fejlődnek, míg a vonuló madarak fiókái gyorsabban, feltehetően azért, hogy időben elérjék a telelőterületüket.”
Írta: Bajomi Bálint – bajomi.eu