Bolygónk belsejének felmérését tervezik a kutatók
A Cardiffi Egyetem által vezetett projekt célja az, hogy minden korábbinál pontosabban mérjék fel a föld mélyét.
A projekt célja a köpeny viselkedésének szimulálása – számol be a BBC. A mag és a köpeny között húzódó, szilárd kőzetekből felépülő réteg nagyjából olyan sebességgel mozog, mint ahogyan az emberi köröm nő. A szakértők azt tervezik, hogy felmérik a réteg le- és feláramlásainak mintázatát. A csapat abban bízik, hogy ezzel jobban megérthetik, hogy a földköpeny mozgásai az évmilliók során miként befolyásolták a felszínt. Huw Davies, a projekt vezetője szerint ahogy a DNS vizsgálata hozzájárult a biológia és az evolúció megértéséhez, úgy a föld mélyének tanulmányozása is segíthet a bolygó működésének értelmezéséhez.
A lemeztektonika kifejezés sokak számára ismerős lehet, az elmélet magyarázatot ad arra, hogy miért mozog a föld kőzetburka, a litoszféra. A hipotézis 1950-es években történt kidolgozása óta rengeteget fejlődött, korábban például nem tudták, hogy az óceáni lemezek tömegük miatt buknak a kontinensek alá.
A lemezek szegélyén lévő hideg, sűrű kőzet süllyedése során mást is visz magával, a mélyben lévő hő miatt ugyanakkor az anyag idővel visszafele kezd el áramlani. Az új projekt célja ezen folyamat részleteinek feltérképezése.
A szeizmológiának köszönhetően a szakértőknek meglehetősen precíz elképzeléseik vannak arról, hogy miként is néz ki bolygónk belseje. Daviesék bíznak benne, hogy modelljeik a valós adatoknak megfelelő eredményeket mutatnak majd. A projekt egyik fő kitűzése az, hogy megismerjék azokat a feláramlásokat, melyek létrehozzák a földtörténet legaktívabb vulkáni területeit. Davies szerint az utolsó ilyen régió mintegy 10 millió éve alakulhatott ki, ennek nyoma a Columbia folyó környéki bazaltvidék.