Új koncepció született az űr megtisztítására

Egyre több az űrtörmelék bolygónk körül, a hulladék pedig idővel a többi űreszközre is veszélyt fog jelenteni.

Egy friss tanulmány alapján nem a törmelék eltakarításával, hanem a nemzetközi egyezményeken alapuló kozmikus pályahasználati díjjal lehetne orvosolni a problémát – számol be a Phys.org. Matthew Burgess, az amerikai Környezettudományi Kutatási Kooperációs Intézet munkatársa és kollégái szerint műholdankénti évi 235 ezer dolláros díjjal 2040-re négyszeresére növekedne a műholdipar költsége, miközben a törmelékek száma jelentősen csökkenne.
Burgess úgy véli, hogy az űrben érdekelt szervezetek nem számolnak azzal, hogy eszközeikkel mennyire megnehezítik a többiek munkáját. A kutató szerint olyan rendszerre van szükség, ahol a felbocsátók közvetlenül számolhatnak azzal a költséggel, amely egyébként a többi szervezetre hárulna.
A becslések alapján jelenleg mintegy 200 ezer mesterséges objektum kering a Föld körül, számuk és ezzel együtt az ütközések kockázata azonban folyamatosan nő. A problémára eddig a szakértők főleg technológiai megoldásokat vázoltak, ilyen koncepció a hatalmas hálóval vagy lézerrel történő takarítás.
Burgessék szerint a gond ezekkel a tervekkel az, hogy nem ösztönzik az üzemeltetőket a változtatásra, sőt a megtisztuló világűrbe idővel még több műholdat bocsáthatnak fel. Fontos kiemelni, hogy a pályadíj nem az indított, hanem a bolygó körül keringő műholdakra vonatkozna, és minden űreszköznél külön számolhatnának el az egyes faktorokat, például az ütközés kockázatával. A díj értékét idővel megemelnék, ezzel növelve az ipar értékét. A csapatnál bíznak benne, hogy ily módon rávehetnék a szervezeteket, hogy használaton kívüli műholdjaikat eltávolítsák.