A neandervölgyi géneket hordozó nők termékenyebbek
Minden harmadik európai nőben megtalálható az a neandervölgyi eredetű génváltozat, amely hozzásegíti őket a sikeres terhességhez.
A svéd Karolinska Intézet és a német Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet közös munkában végezte azt a kutatást, amelynek eredményeként a progeszteron hormon egyik receptorváltozatának neandervölgyi eredetére derült fény. A kutatásban a neandervölgyi gének leghíresebb szakértője, Svante Pääbo is részt vett, tanulmányuk pedig a Molecular Biology and Evolution folyóiratban látott napvilágot.
„A progeszteron-receptor kiváló példa arra, hogy miként kerültek a kedvező, a mai életünket is befolyásoló génváltozatok a modern ember genomjába a neandervölgyiekkel való keveredésünk során” – mondta Hugo Zeberg, a kutatás vezetője, a Karolinska Intézet szakembere.
A progeszteron az a női hormon, amelynek igen fontos szerepe van a menstruációs ciklusban és a terhességben, a vizsgálatokhoz a brit Biobank génadatbázisát vették alapul a kutatók, amely több mint 450 ezer fő, köztük 244 ezer nő géntérképével járult hozzá a kutatáshoz.
A nők 29 százaléka hordozza egy példányát e neandervölgyi eredetű génváltozatnak, és mintegy 3 százalékuk két példánnyal is rendelkezik. „Ez az arány kb. tízszerese annak, ahány modern emberben előfordul valamely átlagos neandervölgyi gén – magyarázta Zeberg – ez azt jelenti, hogy e génváltozatnak pozitív hatása van a termékenységre.”
A kutatás eredménye alapján azok a nők, akik hordozzák e génváltozatot, a terhességük korai szakaszaiban ritkábban véreznek, kevesebb vetélés következik be náluk, s így több gyereknek adhatnak életet. A molekuláris vizsgálatok azt mutatták, hogy ezek a nők a sejtjeikben több progeszteron-receptorral rendelkeznek, ezzel érzékenyebbé válnak e hormonra, amely ennek köszönhetően hatékonyabban védi a vetélésektől őket.