Valóban Föld-szerű bolygó kering a szomszéd rendszerben
A szakértők 2016-ban fedezték fel, hogy a legközelebbi csillagrendszerben, a Naptól 4,2 fényévre található Proxima Centauri körül egy exobolygó található.
Egy friss tanulmány alapján a Proxima b 1,17 földtömegű és 11,2 nap alatt kerüli meg csillagát – számol be a Phys.org. A bolygó csillaga lakható zónájában fekszik, tehát elvileg fennmaradhat felszínén folyékony állapotban a víz. Az eredmények az ESPRESSO nevű spektrográfnak köszönhetően születtek meg, a műszer chilei Very Large Telescope része. Az exobolygót négy éve egy korábbi spektrográffal, a HARPS-szal mutatták ki.
Francesco Pepe, a Genfi Egyetem munkatársa és az ESPRESSO fejlesztésében résztvevő szakértő szerint elégedettek voltak a HARPS teljesítményével, amely az elmúlt 17 évben számos exobolygót azonosított. Ennek ellenére örülnek, hogy a 2017-ben munkába állított műszerrel még precízebb méréseket folytathatnak.
A Proxima b 20-szor közelebb van csillagához, mint a Föld a Naphoz, ugyanakkor hasonló mennyiségű energia éri el a felszínét. Ez azt jelenti, hogy folyékony víz lehet rajta, ami mai tudásunk szerint az élet egyik alapját jelenti – igaz, a bolygót a földinél több sugárzás éri. Annak kiderítésére, hogy az égitesten kialakulhatott-e az élet, a mostaninál fejlettebb műszerekre lesz szükség.